Astygmatyzm: Co to jest i jak go leczyć

W dzieciństwie miałem badanie wzroku, które wprawiło mnie w zakłopotanie. Nie potrzebowałem okularów, ale lekarz powiedział, że mam "stygmatyzm" w prawym oku. Poinformowałem o tym moją matkę, która zauważyła, że moje oko nie jest wyrzutkiem społecznym (stygmat, rozumiecie?), ale że mam stan zwany "astygmatyzmem".

Nie byłem pewien, co miała na myśli, ponieważ widziałem po prostu dobrze, a okulista nie widział potrzeby noszenia okularów. Jednak przez lata słowo to wciąż się pojawiało i kiedy ostatnio poszedłem na badanie wzroku, lekarz wyjaśnił, że oprócz konieczności noszenia okularów do czytania, astygmatyzm w moim prawym oku może być skorygowany przez noszenie bifokali. W końcu zdecydowałem się zbadać ten tajemniczy stan.
Czym jest astygmatyzm

Okazuje się, że astygmatyzm jest bardzo powszechnym schorzeniem, które często inspiruje do wizyt u okulisty. Osoba, która ma astygmatyzm ma nieprawidłowości w rogówce, które utrudniają skupienie uwagi. Oznacza to, że przedmioty mogą wydawać się nieostre. Według PubMed, wiele osób rodzi się z tym warunkiem, choć niektóre rodzaje operacji oczu mogą być również przyczyną niektórych przypadków astygmatyzmu.

Co ciekawe, łagodne przypadki astygmatyzmu mogą nie wymagać żadnego leczenia, a nawet mogą nie być zauważone przez jego cierpiących. Ja sam miałem astygmatyzm w prawym oku przez dziesiątki lat, zanim starość zmusiła mnie do noszenia okularów. Chociaż jest to zdecydowanie coś, co powinno być monitorowane poprzez regularne badania wzroku, wiele osób z tym schorzeniem funkcjonuje bez konieczności noszenia okularów.

Oczywiście, jeśli okaże się, że astygmatyzm utrudnia czytanie lub oglądanie drobnych szczegółów, nadszedł czas, aby porozmawiać z okulistą o swoich możliwościach. Inną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że astygmatyzm tylko w jednym oku może powodować stan znany jako amblyopia lub "leniwe oko". Ten stan ma zarówno związane z widzeniem i estetyczne konsekwencje, więc jeśli usłyszysz słowo "astygmatyzm" na swoim, lub dziecka, badanie oczu, porozmawiać z lekarzem o odpowiedniej dalszej opieki, w tym częstszych badań oczu.

Jak leczyć astygmatyzm

Istnieje kilka sposobów leczenia astygmatyzmu, w tym okulary na receptę, kontakty i chirurgia laserowa. Dla wielu osób, okulary są prostym, niedrogim i nieinwazyjnym wyborem. Okulary jednoogniskowe pomagają skorygować wizję danej osoby i pozwalają jej zobaczyć szczegóły, które wcześniej były nieostre. W przypadku osób, które mają astygmatyzm tylko w jednym oku, żadne oko nie będzie musiało kompensować braków drugiego, zmniejszając lub eliminując ryzyko rozwoju amblyopii.

W niektórych przypadkach osoba może mieć więcej niż jedną chorobę oczu, która wymaga leczenia. Dla wielu osób dorosłych, które generalnie miały dobry wzrok przez całe życie, leczenie astygmatyzmu może nastąpić dopiero wtedy, gdy osoby te będą musiały nosić okulary do czytania. W tym momencie, ich lekarz może dać im możliwość wyboru regularnych czytników, bifokali lub progresywnych, które mogą rozwiązać wszystkie problemy z oczami w tym samym czasie. Podczas gdy niektórzy ludzie wolą pozostać przy okularach do czytania, inni mogą chcieć uniknąć kłopotów związanych z ciągłym zdejmowaniem i zakładaniem okularów w ciągu dnia.

Istnieje również, oczywiście, realna możliwość, że wzrok danej osoby znacznie pogorszy się z wiekiem, wymagając silniejszej recepty zarówno do codziennego noszenia, jak i czytania. Wiele osób może zdecydować się na rozpoczęcie noszenia bifokali w młodszym wieku, aby przyzwyczaić się do nich do czasu, gdy ich wzrok się pogorszy. Jeśli nie jesteś zdecydowany, co zrobić, porozmawiaj z okulistą.

2 września 2022

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista