Ćwiczenia oczu, które pomogą odświeżyć twoje oczy

Mrużenie oczu przy ekranie komputera w ciągu dnia pracy, przewijanie wiadomości na naszych smartfonach przed snem, wieczory spędzane przed dużym ekranem telewizora. W tym bezprecedensowym wieku technologii, nasze oczy cierpią z powodu konsekwencji w postaci napięcia, niewyraźnego widzenia, suchości oczu i innych. W rzeczywistości, ostatnie badanie przeprowadzone przez American Academy of Optometry wykazało, że praca przez zaledwie dwie godziny na laptopie spowodowała znaczny wzrost bólu oczu i problemów z widzeniem.

Chociaż nie ma twardych dowodów naukowych na to, że duża ilość czasu spędzonego przy ekranie prowadzi do długoterminowego uszkodzenia wzroku, większość z nas doświadczyła przynajmniej kilku fizycznych objawów wynikających z nadmiernego korzystania z technologii.

Co więc możesz zrobić, aby zmniejszyć obciążenie oczu? Rób przerwy od ekranów, na pewno. Czy wiesz, że istnieje również kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonać?

Ważne jest, aby zauważyć, że żadne z tych ćwiczeń nie zostało medycznie udowodnione, aby poprawić swój wzrok lub zdrowie oczu.

Ćwiczenie nr 1: Mruganie

Dość proste ćwiczenie, prawda? Podczas gdy człowiek mruga średnio od 15 do 20 razy na minutę, kiedy znajduje się przed ekranem, liczba ta może spaść do mniej niż połowy. Regularne mruganie nawilża oczy, jednocześnie chroniąc je przed bakteriami, suchością oczu i innymi podrażnieniami.

Przez następne dwie do trzech minut mrugaj raz na cztery sekundy. Zwróć uwagę na to, jak czują się Twoje oczy przed i po wykonaniu ćwiczenia. Postaraj się regularnie mrugać, zwłaszcza gdy siedzisz przed komputerem lub smartfonem.

Ćwiczenie nr 2: Zasada 20-20-20

Gdy siedzisz przy komputerze lub koncentrujesz się na innym zadaniu, co 20 minut zrób sobie 20-sekundową przerwę, podczas której skupisz wzrok na czymś, co znajduje się w odległości co najmniej 20 stóp od miejsca, w którym siedzisz. To proste ćwiczenie pomaga rozluźnić mięśnie skupiające wzrok i może pomóc w zmniejszeniu napięcia i zmęczenia oczu podczas patrzenia na ekran.

Ćwiczenie nr 3: Na boki, do góry i na dół

Te pozycje mogą pomóc w pracy niektórych mięśni oczu, które zbyt często nie są wystarczająco poruszane. Ten autotest oka pomoże Ci sprawdzić, czy Twoje spojrzenie nie jest ograniczone. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać poniższych czynności, skonsultuj się z okulistą, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy.

Najpierw spójrz w górę i skup się na tym, co widzisz. Następnie spójrz w dół, a na koniec na boki, za każdym razem skupiając się na tym, co widzisz, zanim przejdziesz dalej. Teraz wyobraź sobie przed sobą cyfrę osiem. Prześledź ją oczami, przesuwając je od końca do końca w tej figurze osiem. Odwróć wyimaginowaną ósemkę na bok i prześledź ją poziomo. Na koniec przewróć oczami, najpierw w pozycji zgodnej z ruchem wskazówek zegara, a następnie przeciwnej.

Inne sposoby na zdrowie oczu

Oprócz ćwiczeń oczu, ważne jest, aby zawsze wykonywać rutynowe badania oczu, więc pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty. I wreszcie, jedzenie w prawo ma wiele korzyści dla zdrowia oczu. Zebraliśmy kilka świetnych przepisów, na które możesz chcieć spojrzeć: Green Smoothie, Orange Stuffed Peppers, Mixed Berry Compote oraz Shrimp and Spinach Salad. Daj nam znać swoje przemyślenia w komentarzach poniżej i ciesz się!

14 września 2022

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu