Czy Twoje okulary są dobrze dopasowane?

Zrób badanie wzroku, aby sprawdzić dopasowanie swoich okularów

W Internecie pełno jest porad i wskazówek, jak wybrać idealne okulary dla swojej twarzy. Których rad powinieneś posłuchać? Czy którakolwiek z tych pomocnych wskazówek ma jakąkolwiek realną wartość?

Prawdę mówiąc, istnieje wiele mitów na temat tego, co jest ważne, jeśli chodzi o wybór oprawek, które dobrze pasują. Przygotowaliśmy poniższe pomocne fakty i wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję. Kiedy już zawęzisz wybór okularów do kilku ulubionych, najlepiej zapytaj o to nasz personel optyczny! Jesteśmy przeszkoleni, aby sprawdzić dokładne dopasowanie okularów i dokonać korekty, jeśli to konieczne. Jeśli Twój wzrok nie jest zgodny z Twoimi nowymi okularami, możemy również wykonać szczegółowe badanie wzroku, aby upewnić się, że problemem nie jest niedokładna recepta.

Podstawy dobrze dopasowanych okularów

Kształt twarzy nie jest najważniejszy: Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest to, że musisz najpierw określić swój kształt twarzy, aby wybrać okulary, które uzupełnią Twoje rysy. Jednakże, jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na zdjęcia różnych kształtów twarzy - okrągłe, kwadratowe, trójkątne, w kształcie serca, itp..., prawdopodobnie utknąłeś. Dzieje się tak dlatego, że większość ludzi nie pasuje do jednego kształtu. Bardziej prawdopodobne jest, że Twoja twarz łączy w sobie elementy kilku różnych kształtów i nie musisz ich wskazywać, aby znaleźć najlepiej wyglądające okulary.

okulary

Okulary muszą być wygodne: Wiele osób po prostu osiada, przyzwyczajając się do okularów, które lekko szczypią za uszami lub uciskają po bokach nosa. Niewygodne okulary nie są czymś, z czym ktokolwiek powinien żyć! Kiedy oprawki są dobrze dopasowane, czujemy się w nich dobrze - nie zsuwają się, nie szczypią, nie powodują bólu głowy ani nie ocierają się o rzęsy.

Jeden rozmiar nie pasuje na wszystkich

Chociaż wiele okularów może być dopasowanych do różnych rozmiarów głowy, zasadą jest, że mniejsze, bardziej delikatne oprawki najlepiej pasują do mniejszych głów, a większe oprawki pasują do większych głów. Równowaga i proporcje są kluczowe - duże oprawki mogą przytłoczyć małe głowy, a małe oprawki mogą sprawić, że duże głowy będą wyglądały na jeszcze większe.

Pomiary, które mają znaczenie

Gdyby nasi optycy mieli podsumować główne kryteria dopasowania okularów (nie biorąc pod uwagę osobistego stylu), sprowadzilibyśmy je do dopasowania odpowiedniej szerokości oprawek, długości ramienia i szerokości mostka.

Szerokość oprawek

Szerokość Twoich okularów jest ważna nie tylko z powodu atrakcyjnego wyglądu. Jest ona również związana z rozmieszczeniem Twoich źrenic w każdej soczewce, co jest nierozerwalnie związane z jakością Twojego widzenia. Szerokość oprawek powinna sięgać nieco poza kości policzkowe, na tyle daleko, by ramię oprawek nie dotykało skroni - i na tyle blisko, by nie dało się w tym miejscu zmieścić więcej niż jednego palca. Jest to szczególnie ważne dla osób noszących okulary dwuogniskowe lub progresywne, abyś widział przez odpowiednią część każdej soczewki.

Długość ramion (zauszników)

Ramiona Twoich okularów powinny sięgać prosto do tyłu w kierunku uszu i stykać się z bokiem głowy tuż przed uszami. Jeśli zauszniki zakrzywią się zbyt wcześnie, będą one spychać okulary w dół nosa i wywierać zbyt duży nacisk na mostek, co może prowadzić do bólu głowy.

Rozmiar mostka

Mostek to ta część okularów, która sięga nad nos. Musi on być dobrze dopasowany, nie może uciskać ani przesuwać się luźno. Często metalowe oprawki mają regulowane noski, aby pomóc dostosować je do indywidualnych potrzeb - ale okulary z octanu zazwyczaj nie mają tej funkcji. Jeśli mostek jest zbyt ciasny, będziesz czuć się niekomfortowo i prawdopodobnie ucierpi na tym Twoje widzenie, ponieważ soczewki będą znajdować się zbyt wysoko na twarzy. Jeśli mostek jest zbyt luźny, okulary będą Ci się ciągle zsuwać z nosa.

Co możesz zrobić, gdy Twoje okulary nie są dobrze dopasowane?

Źle dopasowane okulary mogą sprawić, że nie będziesz wyglądać dobrze, a także negatywnie wpłynąć na Twój wzrok. Niezależnie od rodzaju problemu, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w naszym salonie optycznym w celu uzyskania pomocy. Jeśli Twoim problemem jest słaby wzrok, najpierw przeprowadzimy badanie wzroku, aby potwierdzić, że Twoja recepta jest dokładna, a soczewki zostały wykonane prawidłowo. Jeśli problem leży w rozmiarze i kształcie Twoich oprawek, istnieje wiele sposobów, na które możemy to naprawić. Zauszniki, noski i mostki mogą być dopasowane i dostosowane do Twojej twarzy. Zamiast cierpieć z powodu niewygodnego widzenia, porozmawiaj z okulistą!

27 maja 2021

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu