Dlaczego moje oko drga?

Większość ludzi doświadczyła mimowolnego drgania oczu przynajmniej raz w życiu - czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak się może stać? Oto odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących drgawek oczu, a także rozwiązania, które przyspieszą proces odzyskiwania.

Co powoduje drgawki oczu?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn drgawek oczu, które są wynikiem mimowolnego skurczu mięśnia powieki. Czy wiesz, że stres, przemęczenie oczu i brak snu mogą powodować drganie oczu? Spożywanie kofeiny może również prowadzić do drgawek oczu. Najważniejsze jest, aby wykluczyć wszelkie poważne problemy medyczne z okulistą. Jeśli obok drgawek oczu występują inne nietypowe objawy, takie jak drgawki twarzy, opadająca powieka lub zaczerwienienie/obrzęk, należy poinformować o tym lekarza.

Kiedy należy się martwić drgawkami oczu?

Ogólnie rzecz biorąc, drgawki oczu powinny ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli zauważysz, że drganie oczu utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje w połączeniu z innymi objawami podobnymi do tych wymienionych powyżej, należy skontaktować się ze specjalistą. Ponadto, jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swoich powiek w inny sposób (tj. mrugać/zamykać oczy prawidłowo), zwróć na to uwagę i powiedz swojemu lekarzowi.

Kocham mojego Zennisa

Jak powstrzymać drgawki oczu?

Drganie powiek jest stosunkowo powszechne i tylko rzadko wymaga leczenia.

Jeśli chcesz przyspieszyć proces zdrowienia lub zapobiec drgawkom oczu w pierwszej kolejności, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. W przypadku stresu lub drgawek oczu wywołanych kofeiną, niektóre proste zmiany w stylu życia mogą być pomocne w zmniejszeniu objawów. Upewnij się, że śpisz 7-9 godzin każdej nocy i ogranicz spożycie kofeiny.

Nadwyrężenie oczu może również prowadzić do drgawek i jest bardzo powszechne teraz, gdy wielu z nas spędza dni przed tabletami i komputerami. Praktykuj zdrowe nawyki związane z ekranem cyfrowym, takie jak zasada 20-20-20, w której na każde 20 minut czasu spędzonego przy ekranie patrzysz na obiekt oddalony o 20 stóp przez 20 sekund. Zwiększona ekspozycja na niebieskie światło może również prowadzić do zmęczenia oczu, dlatego warto rozważyć zakup pary okularów blokujących niebieskie światło. Zenni Blokz oferuje mnóstwo stylowych (i niedrogich!) opcji.

Aby uzyskać szybsze efekty, możesz spróbować zastosować ciepły kompres, który pomoże Ci rozluźnić mięśnie powiek. Następnie upewnij się, że otrzymujesz swój roczny egzamin okulistyczny i zaktualizowaną receptę, aby zapewnić, że twoje oczy otrzymują odpowiednią korekcję wzroku, której potrzebują.

Drganie powiek, choć zwykle jest to problem, który szybko rozwiązuje się sam, nadal może być uciążliwe. Zapobiegać można poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków w stylu życia, ćwiczenia oczu i regularne kontrole stanu zdrowia. Wreszcie, pamiętaj, aby porozmawiać z lokalnym specjalistą od oczu, jeśli zauważysz coś nietypowego - w końcu oni są po to, aby pomóc!

Tanya Nguyen ukończyła studia licencjackie z biochemii na UCLA. Podczas lat przerwy pracowała w prywatnym gabinecie optometrycznym, gdzie zainspirowała się do zrobienia kariery w dziedzinie okulistyki. Obecnie studiuje na University of California Berkeley School of Optometry.

31 marca 2023

Jakub Krauz

Optyk