Kocie oko: Styl na każdą dekadę

Okulary typu cat-eye to styl, który przetrwał próbę czasu. Prawie sto lat temu, kocie oczy zdołały stworzyć swój własny, odrębny wygląd w każdej dekadzie. Okulary Cat-eye zostały po raz pierwszy stworzone w latach 30. XX wieku, a następnie stały się wielkim trendem wśród okularów przeciwsłonecznych w latach 60-tych, kiedy to Audrey Hepburn nosiła je w filmie Śniadanie u Tiffany'ego. Od tego czasu widzieliśmy kocie oczy na wszystkich, od Barbie, do Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy Onassis, a także u dzisiejszych topowych influencerów mody.

Historia kociego oka

Źródło zdjęć: Vanity Fair

Lata 30: Okulary Cat-eye rodzą się po tym, jak Altina Schinasi przechodziła obok gabinetu optycznego i zauważyła brak stylowych opcji dla kobiet. Zainspirowana maskami, które Schinasi widziała w Wenecji we Włoszech, zaprojektowała okulary z przesadnym obramowaniem wokół oczu. Po odrzuceniu przez wielu optyków, w końcu zyskała fana w jednym butiku z okularami w Nowym Jorku.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 30.

Źródło obrazu: Pinterest

Lata 40: Podczas tej dekady, słynne teraz oprawki zaczęły być określane jako. "Harlequin". Trendem były prostokątne soczewki z grubą ramką, lekkim uniesieniem po bokach i małymi detalami na rogach, takimi jak małe złote gwiazdki.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 40.

Źródło obrazu: selectspecs.com

Lata 50: Okulary cat-eye stały się bardziej wąskie i spiczaste w latach 50-tych. Ten styl zyskał popularność po tym, jak Marilyn Monroe zaczęła nosić okulary cat-eye w swoich filmach.

Sklep 1950-style okulary cat-eye

Źródło obrazu: Magazyn Dress to Kill

Lata60: Mniejsza ramka cat-eye zaczęła przekształcać się w większą, ponadwymiarową ramkę. Okulary przeciwsłoneczne w kształcie kocich oczu stały się modne po tym, jak Audrey Hepburn nosiła je w filmie z 1961 roku Śniadanie u Tiffany'ego.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 60.

Źródło obrazu: Vanity Fair

Lata 70:Okulary w ogóle stały się większe i bardziej okrągłe w latach 70. Okulary cat-eye zmieniły swój kształt na bardziej dramatyczny, aby nadążyć za duchem czasu.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 70.

Źródło zdjęć: InStyle

Lata 80: Ponadwymiarowy trend z lat 70-tych trwał do lat 80-tych, kiedy to okulary cat-eye zaczęły pojawiać się w wyjątkowo dużych, osłaniających twarz metalowych oprawkach.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 80.

Źródło zdjęć: Harper's Bazaar

Lata 90: Kolorowe soczewki były stylem go-to w latach 90-tych (kolorowe soczewki robią również powrót w tym roku). Oversize'owa ramka w kształcie kociego oka była teraz noszona w szerokiej gamie jasnych kolorów.

Kup okulary cat-eye w stylu lat 90.

Źródło obrazu: Star Style

Lata2000: Z nowym tysiącleciem przyszły jeszcze większe okulary. Kocie oczy były noszone w grubych, masywnych oprawkach, często z ozdobami po bokach.

Sklep z okularami cat-eye w stylu lat 2000

Źródło zdjęć: Rihanna

Lata 2010: Trend retro cat-eye jest widoczny wszędzie i na wszystkich. Tym razem oprawki są bardziej geometryczne i znacznie mniejsze niż te, które widzieliśmy w poprzednich latach.

Kup okulary cat-eye w stylu lat 2010

4 marca 2023

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu