Miesiąc Dziedzictwa Latynoskiego: Świętowanie najlepszych latynoskich optometrystów

Z okazji Miesiąca Dziedzictwa Latynoskiego chcemy skorzystać z okazji, aby podkreślić i uczcić kilku naprawdę niesamowitych optometrystów latynoskich, którzy poświęcają swoją karierę, aby rozwijać zawód optometrysty i pomagać zarówno społecznościom o mniejszych szansach, jak i mniejszościom.

Poza poprawą opieki nad oczami dla wszystkich i skróceniem luk nierówności zdrowotnych, ich mentorstwo dla młodszego pokolenia przyszłych OD jest godne podziwu i pochwały. Dla latynoskich studentów optometrii jest niezwykle znaczące widzieć optometrystów, którzy wyglądają jak oni, mówią tym samym językiem co oni i dzielą tę samą pasję i poświęcenie dla ich latynoskiego dziedzictwa i społeczności.

Dziękujemy im za to, że są pionierami i przecierają szlaki, i mamy nadzieję, że studenci optometrii latynoskiej będą mogli podążać ich ścieżkami, ale w końcu wyłamią się, aby rozpocząć własne przedsięwzięcia na rzecz swoich przyszłych zróżnicowanych pacjentów.

Vitto Mena, OD


Dr Vitto Mena ukończył Pennsylvania College of Optometry na Salus University w 2014 roku, a obecnie jest dyrektorem ds. wizji sportowej w Optical Academy. Jest również mocno zaangażowany w program Special Olympics Lions Club International Opening Eyes i służy jako ich dyrektor Co-Clinical. Dr Mena zdobył wiele wyróżnień w ciągu ostatnich kilku lat, takich jak NJ Young Optometrist of the Year i Public Service Award.

Dr Mena jest gwiazdą rocka w branży optometrycznej, jak również niesamowitym networkerem, który lubi mentorować studentom optometrii! Po raz pierwszy spotkałem go na konferencji Vision Expo East w Nowym Jorku, gdzie przemawiał na panelu Young OD w Career Zone Student Lounge. Kilka miesięcy później wpadłem na niego na spotkaniu AOA Optometry's Meeting, gdzie dał się poznać jako guru finansów i poprowadził sesję o inwestowaniu i wychodzeniu z długów.

Wziął szczególne zainteresowanie w mentorowaniu mnie i jestem podekscytowany współpracą z nim, aby uczynić alfabetyzację finansową bardziej dostępną dla studentów optometrii.

Fabian Corona, OD, MS


Dr Fabian Corona ukończył Southern California College of Optometry na Marshall B. Ketchum University, a także otrzymał tytuł Master of Science in Global Medicine na University of Southern California. Brał udział w wolontariacie za granicą w Peru i na Fidżi, ale także udziela się lokalnie w swojej społeczności w Los Angeles poprzez wolontariat w Olimpiadzie Specjalnej i badania wzroku dla lokalnych okręgów szkolnych. Dr Corona otrzymał nagrodę CA Young Optometrist of the Year i jest przeszłym przewodniczącym Rio Hondo Optometric Society.

Dr Corona zainspirował mnie, kiedy dowiedziałem się, że wrócił do swojego rodzinnego miasta, aby służyć swojej społeczności w South Gate, CA. Po raz pierwszy skrzyżowaliśmy ścieżki, kiedy zbierałem fundusze, aby pomóc wysłać niektórych moich kolegów z klasy do Academy, konferencji optometrii. Nie tylko był hojny, ale zgodził się również spotkać wirtualnie z małą, kameralną grupą studentów Latinx w Berkeley Optometry, aby nas poznać i zmotywować. Do dziś służy jako zasób dla naszej zróżnicowanej grupy studentów.

Jesteśmy podekscytowani, aby zaplanować więcej wirtualnych spotkań i pozdrowień z nim i naszą rosnącą społecznością studentów Latinx w Berkeley Optometry.

Marilyn Hernandez, OD

Dr Marilyn Hernandez była koleżanką Dr Corony z klasy w Southern California College of Optometry na Marshall B. Ketchum University, i obie praktykują w tej samej klinice w South Gate, CA. Ukończyła rezydenturę w zakresie chorób oczu i podstawowej opieki okulistycznej w Arizonie, gdzie pomagała w zapewnieniu opieki okulistycznej dużej populacji rdzennych Amerykanów. Już jako studentka wykazywała zainteresowanie używaniem języka hiszpańskiego do obsługi latynoskich pacjentów i w końcu została przewodniczącą Hiszpańskiego Towarzystwa Optometrycznego. Dr Hernandez była również wolontariuszką za granicą i odwiedziła Fidżi oraz Salwador, aby zapewnić opiekę okulistyczną setkom niezadłużonych członków społeczności.

Dr Corona przedstawiła mi dr Hernandez tego lata, kiedy przyszłam odwiedzić ich praktykę i byłam pod wrażeniem jej oddania dla społeczności. Wplatała hiszpańskie słowa w naszą rozmowę i mogłam powiedzieć, jak bardzo jest dumna z tego, że może używać swoich umiejętności językowych w kontaktach z pacjentami. Została dwukrotnie przedstawiona w Untold Healthcare, podcaście, który daje głos bohaterom, którzy poprawiają zdrowie naszych najsłabszych. Mówiła o braku świadomości na temat zdrowia oczu i ogólnej przewadze wad wzroku w społeczności latynoskiej, która jest bardziej narażona na retinopatię cukrzycową, główną przyczynę utraty wzroku i ślepoty.

Nie mogę się doczekać połączenia tego potężnego lidera Latina w optometrii, aby zainspirować więcej studentów optometrii Latinx!

Diana Canto-Sims, OD


Dr Diana Canto-Sims ukończyła Inter American University of Puerto Rico School of Optometry w 1998 roku, a w 2019 roku uczestniczyła w programie skalowania Latino Business Network w Stanford Graduate Business School. Prowadzi własną prywatną praktykę w Chicago i jest założycielką La Vida Eyewear, kolekcji, która obejmuje różnorodność i integrację, oferując style ramek, które przemawiają do Latinx, rdzennych i ludzi koloru.

Moi mentorzy z Black Eyecare Perspective połączyli mnie z dr Canto-Sims, ponieważ zaczynała LEO (Latinos/a/x En Optometry), profesjonalną organizację, o którą wielu studentów latynoskich z niepokojem prosiło. Po raz pierwszy spotkaliśmy się i połączyliśmy w Nowym Jorku na Vision Expo East, i to było wspaniałe, aby zobaczyć ją uczestniczyć w licznych panelach różnorodności wirtualnie i na konferencjach.

Podczas gdy LEO jest wciąż w powijakach, spodziewam się być świadkiem hiper wzrostu pod przywództwem Dr. Canto-Sims i z niecierpliwością czekam na użyczenie jej mojego wsparcia, aby uchwycić, zaangażować i zatrzymać więcej studentów Latinx w tym zawodzie.

Vincente (Vinny) Calderón, OD


Dr Vincente Calderón ukończył Inter American University Puerto Rico School of Optometry w 2007 roku i jest jednym z niewielu latynoskich optometrystów praktykujących w Nowym Jorku. Po zaobserwowaniu nieodpowiedniej opieki okulistycznej, jaką otrzymywały mniejszości w Bronksie i okolicach, pomógł stworzyć iCare & Eyewear, praktykę w sercu Bronksu. Wkrótce po ukończeniu studiów stworzył odnoszącą sukcesy firmę Aspire Healthcare Solutions, która jest uważana za "oryginalne rozwiązanie w zakresie opieki nad chorymi na cukrzycę oczami". Dzięki tej działalności w domu opieki nad oczami, są w stanie zobaczyć pacjentów w całym obszarze trójmiejskim i zapewnić kompleksową opiekę nad oczami w domu i okulary z i bez ubezpieczenia.

Poznałam dr Calderona, kiedy przemawiał na panelu Young ODs w Nowym Jorku na Vision Expo East. To było bardzo inspirujące, aby spotkać latynoskiego przedsiębiorcę, który widział lukę w opiece nad oczami w swojej społeczności i miał pasję i poświęcenie, aby zbudować coś od podstaw, aby opracować rozwiązanie. Lubi przypominać swoim pacjentom, że obiecuje zawsze dawać im taki rodzaj opieki nad oczami, jakiego oczekuje od kogoś, kto da jego abuela (babcia).

Jestem bardzo podekscytowany tym, że młodzi studenci latynoskiego pochodzenia i optometryści mogą uczyć się od niego i szukać jego mentorstwa, gdy myślą o innowacyjnych sposobach zwiększenia opieki nad pacjentami o słabej kondycji.

Edward (Ed) Hernandez, OD


Dr Edward Hernandez ukończył Indiana University School of Optometry. Jest świetnym przykładem optometrysty, który wrócił do swojego rodzinnego miasta, La Puente, CA, aby służyć swojej społeczności. Gdyby bycie okulistą nie było wystarczające, dr Hernandez służył również jako senator stanu Kalifornia, gdzie odegrał kluczową rolę w ustalaniu polityki zdrowotnej dla stanu i rozszerzeniu zakresu praktyki optometrycznej w Kalifornii. W przeszłości został nazwany CA Young Optometrist of the Year i Key Person of the Year przez CAL-OPAC. Ponadto, służył jako Past President of the California Optometric Association i Past President of the State Board of Optometry.

Usłyszałem Dr. Hernandeza mówiącego na Narodowej Optometrycznej Konwencji w Anaheim, CA i byłem tak pod wrażeniem by usłyszeć jego długą trajektorię i zaangażowanie w postępie opieki oka dla jego pacjentów. Podczas podróży do SoCal, dotarłem i odwiedziłem jego praktykę, aby wchłonąć jak najwięcej od niego i jego wielu doświadczeń w trakcie jego kariery. Dowiedziałam się o jego wskazówkach, mentorstwie i hojnym wypłacaniu stypendiów studentom optometrii latynoskiej w Western University of Health Science College of Optometry, a także o wpływie, jaki na tych studentów miało Dr. Edward Hernandez Endowed Scholarship.

Zawód optometryczny tak wiele zawdzięcza przywództwu dr Hernandeza, a my również nie możemy się doczekać, aby zaprosić go wkrótce do Berkeley Optometry, aby wirtualnie spotkać naszych studentów latinx!

Baldemar Torres zdobył tytuł licencjata na Uniwersytecie Stanforda i obecnie kontynuuje studia optometryczne na University of California Berkeley School of Optometry. Jest Trustee-Elect dla American Student Optometric Association, gdzie służy również jako lider grupy interesu Diversity, Equity and Inclusion.

29 października 2022

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista