Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Kiedy szekspirowski Król Lear wzywa "katarakty" do tryskania podczas przemowy "Wieje wiatr i pękają policzki!", nie prosi o mętne widzenie.

W czasach Szekspira "katarakta" oznaczała również ogromny wodospad.

To pasuje, ponieważ chmury białej piany powstające przy wodospadzie są metaforycznie jak mętne widzenie spowodowane kataraktą.

Mniej więcej połowa osób, które dożyją 80 lat, w końcu zachoruje na zaćmę w jednym lub obu oczach.

Jeśli dożyjesz wieku 95 lat, jak wielki poeta z San Francisco i właściciel księgarni City Lights Lawrence Ferlinghetti, urodzony 14 marca 1919 roku, będziesz miał prawie 100-procentową szansę na wystąpienie zaćmy. Ale to niewielka cena za tak wspaniałą długowieczność.

Czym dokładnie jest katarakta? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od spojrzenia na oko.

Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Czy na zdjęciu widzisz, gdzie w oku znajduje się soczewka? Tak, tuż za źrenicą.

Światło wpada do oka przez źrenicę. Jak widać na zdjęciu, soczewka skupia światło na siatkówce, która jest warstwą komórek wrażliwych na światło w tylnej części oka.

Aby skupić światło na siatkówce, soczewka musi być przejrzysta. Jeśli soczewka uległa zmętnieniu w wyniku zaćmy, widziany obraz będzie niewyraźny.

Ludzie mówią, że posiadanie zaćmy jest jak patrzenie przez brudną szybę samochodu.

Przyjrzyjmy się teraz, jak powstaje zaćma.

Soczewka oka składa się z dwóch substancji. Pierwszą z nich jest woda.

Drugą jest białko.

Wraz z wiekiem, niektóre z białek tworzących soczewkę oka (wraz z wodą) mogą się zlepiać, powodując zmętnienie soczewki.

Piękne, prawda?

Chociaż większość zaćm jest po prostu produktem starzenia się, istnieją również inne przyczyny zaćmy.

U diabetyków może wystąpić zaćma.

Podobnie jak osoby przyjmujące sterydy.

Zaćma może rozwinąć się po urazie oka, czasem po latach.

Czasami dzieci mogą urodzić się z zaćmą.

Zaćma może rozwinąć się po ekspozycji na promieniowanie.

Inne czynniki, które mogą spowodować zaćmę to te wspólne bugaboos palenie i picie.

Oto objawy zaćmy, na wypadek gdybyś myślał, że możesz ją mieć.

Mętne lub zamazane widzenie.

Kolory wyglądają na wyblakłe.

Odblaski od reflektorów, lamp lub światła słonecznego przeszkadzają ci bardziej niż kiedyś. Możesz także widzieć aureole wokół świateł.

Inne objawy mogą obejmować podwójne widzenie lub wiele obrazów w jednym oku.

Częste zmiany w swojej recepcie na okulary lub soczewki kontaktowe mogą być również oznaką zaćmy. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów lub jeśli masz 60 lat lub więcej, poproś swojego okulistę, aby sprawdził Twoje oczy pod kątem zaćmy, a także związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry lub innych problemów z widzeniem podczas kolejnego badania wzroku, które powinno odbyć się wkrótce.

Jeśli masz zaćmę i przeszkadza ona w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, czytanie czy oglądanie telewizji, zmętniała soczewka może zostać usunięta chirurgicznie i zastąpiona przezroczystą, sztuczną soczewką.

Jeśli konieczna jest operacja zaćmy w obu oczach, zazwyczaj lekarz przeprowadza ją w odstępie miesiąca lub dwóch.
Należy jednak unikać operacji, chyba że jest ona absolutnie konieczna dla zachowania wzroku lub jeśli zaćma koliduje z leczeniem innej choroby oczu, takiej jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem lub retinopatia cukrzycowa.

Niemniej jednak, usunięcie zaćmy jest jedną z najczęstszych operacji wykonywanych w Stanach Zjednoczonych, a u około 90 procent osób, którym usunięto zaćmę, następuje poprawa widzenia.

Teraz, jeśli nie masz zaćmy i chcesz zapobiec jej wystąpieniu, istnieją pewne środki ostrożności, które możesz podjąć, według badań przeprowadzonych przez pracowników Mayo Clinic.

Uzyskać regularne badania oczu, co najmniej raz na dwa lata, lub częściej, jeśli zauważysz zmiany w swojej wizji.

Rzuć palenie i picie alkoholu.

Tak, wiemy. Wybraliśmy zdjęcie. Więcej mocy dla niej.

Lubimy ten stary żart: "Gdybym wiedziała, że będę żyła tak długo, lepiej bym o siebie zadbała". Ale w rzeczywistości większość palaczy i pijaków nie dożyje 100.

Noś okulary przeciwsłoneczne i jasne szkła ze 100% ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Utrzymuj zdrową wagę ciała.

Jedz dużo świeżych owoców i warzyw.

Ten ostatni wniosek jest poparty badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie w Oxfordzie, których wyniki zostały opublikowane w 2011 roku w American Journal of Clinical Nutrition.

W badaniu stwierdzono, że ryzyko zachorowania na zaćmę było największe u osób spożywających duże ilości mięsa (tych, którzy jedli więcej niż 3,5 uncji mięsa dziennie). Zmniejszało się ono z każdej grupy dietetycznej do następnej, w tej kolejności: umiarkowani zjadacze mięsa, niscy zjadacze mięsa, zjadacze ryb (ludzie, którzy jedzą ryby, ale nie inne mięso), wegetarianie i weganie. W rzeczywistości ryzyko dla wegan było o około 40 procent niższe niż dla osób spożywających dużo mięsa.

Jak wspomniano w tym wpisie na blogu Zenni na temat odżywiania i widzenia, ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, z których oba zawierają przeciwutleniacze-karotenoidy luteinę i zeaksantynę, są związane ze znacznie niższym ryzykiem zaćmy.

Tak więc, rzuć palenie, zmniejsz lub wyeliminuj picie alkoholu, zmniejsz lub wyeliminuj spożywanie mięsa, zwiększ spożycie owoców i warzyw, a być może będziesz żył wystarczająco długo, aby mieć swoją pierwszą zaćmę jako prezent na 95 urodziny - wśród innych smakołyków!

30 sierpnia 2022

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu