Wzrok i cukrzyca


Cukrzyca jest znana jako stan, który wpływa na poziom cukru we krwi, potencjalnie wpływając na wiele systemów ciała, w tym oczy. Jeśli masz cukrzycę lub jesteś w grupie ryzyka rozwoju tego stanu, ważne jest, aby monitorować swoją wizję pod kątem wszelkich zmian, ponieważ cukrzyca może prowadzić do kilku chorób oczu, które mogą powodować zarówno ból, jak i utratę wzroku.

Oto niektóre choroby oczu, które są związane z cukrzycą:

Retinopatia cukrzycowa
Cukrzyca może wpływać na naczynia krwionośne w oku, powodując przecieki lub blokady. Może to uszkodzić siatkówkę, co prowadzi do utraty wzroku. Po wykryciu, istnieje kilka opcji leczenia, chociaż dobre zarządzanie cukrzycą może znacznie zmniejszyć nasilenie tego stanu. Chirurgia laserowa może leczyć naczynia krwionośne w oku i inne opcje chirurgiczne istnieją dla bardziej zaawansowanych retinopatii.

Zaćma
Zaćma jest zmętnieniem soczewki oka i może wystąpić u osób bez cukrzycy, choć u diabetyków może rozwinąć się wcześniej. Leczenie chirurgiczne może oczyścić soczewkę lub zastąpić ją plastikową wersją wykonaną przez człowieka.

Jaskra
Jaskra jest poważnym stanem medycznym, który powoduje gromadzenie się płynu w oczach. Kiedy to się dzieje, możesz doświadczyć intensywnego bólu i może być zagrożony utratą wzroku. Niektóre rodzaje jaskry są stosunkowo bezobjawowe, dopóki nie rozwiną się do punktu, w którym można stracić wzrok, co sprawia, że wczesne wykrycie jest bardzo ważne. Jaskrę można leczyć za pomocą leków i operacji: Wielu okulistów rutynowo bada ją w ramach badania wzroku, ale warto zapytać, aby upewnić się, że lekarz sprawdza Cię pod kątem tego schorzenia.

Niewyraźny wzrok
Zmiany poziomu cukru we krwi mogą powodować niewyraźne widzenie. Zazwyczaj ustępuje ono po opanowaniu poziomu cukru we krwi, choć powrót wzroku do normy może potrwać kilka miesięcy. Jeśli zauważysz, że masz problemy z widzeniem, upewnij się, że sprawdzisz swoje oczy. Problemem może być coś tak prostego jak astygmatyzm lub starczowzroczność, ale niewyraźne widzenie ma poważniejsze przyczyny, w tym cukrzycę, więc ważne jest, aby uzyskać ocenę medyczną.

Samodzielna pielęgnacja
Wydaje się, że istnieje związek pomiędzy właściwym zarządzaniem cukrzycą a nasileniem wielu schorzeń, które często jej towarzyszą. Prawidłowe odżywianie się i monitorowanie poziomu cukru we krwi nie zapobiegnie całkowicie problemom z oczami lub innym kwestiom medycznym, ale może pomóc opóźnić wystąpienie powikłań i zminimalizować nasilenie chorób współistniejących. Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem o wszelkich problemach z widzeniem, które możesz doświadczyć. Dobrym pomysłem jest również regularne badanie wzroku, które może zidentyfikować problemy z oczami w ich najwcześniejszych stadiach, dzięki czemu można je skutecznie leczyć. Twój okulista może ustawić harmonogram badań, który spełnia Twoje potrzeby.

8 września 2022

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu