8 sposobów na ochronę oczu w biurze

W dzisiejszych czasach każdy zdaje się wpatrywać w ekran - czy to komputera, smartfona, czy innego urządzenia cyfrowego. Stres, jaki to wywiera na oczy, może powodować dolegliwości zwane "cyfrowym przemęczeniem oczu" (DES) lub "zespołem widzenia komputerowego" (CVS). Objawy obejmują zmęczenie oczu, suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, bóle szyi i ramion, zaczerwienienie oczu i drgawki oczu.

Jak chronić oczy podczas pracy

Poniżej podano kilka rzeczy, które można zrobić, aby obniżyć ryzyko lub złagodzić dyskomfort związany z DES.

1. Należy zgłosić się do okulisty na kompleksowe badanie wzroku

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, aby zapobiec lub leczyć objawy związane z zespołem widzenia komputerowego. Podczas wizyty u okulisty należy porozmawiać z doktorem Limem o swoich nawykach zawodowych, w tym o częstotliwości i długości korzystania z komputera i innych urządzeń w pracy i w domu.

Jeśli masz szansę przed wizytą, zmierz odległość między swoimi oczami a ekranem komputera i przynieś tę informację do optometrysty, abyś mógł zbadać swoje oczy pod kątem tej konkretnej odległości roboczej.

Zespół widzenia komputerowego może być zaostrzony przez chorobę suchego oka, która może być zdiagnozowana i leczona w naszej klinice okulistycznej w Berryessa.

Czasami ludzie, którzy mają dobrą ostrość widzenia zakładają, że nie potrzebują żadnych okularów. Jednakże, nawet bardzo łagodne recepty mogą poprawić zmęczenie oczu i ograniczyć zmęczenie podczas pracy przy komputerze.

wzrok

2. Dobre oświetlenie jest kluczowe

Nadmiernie jasne światło, czy to spowodowane promieniami słonecznymi wpadającymi przez okno, czy też ostrym oświetleniem wewnętrznym, jest częstą przyczyną zmęczenia oczu. Podczas korzystania z komputera oświetlenie otoczenia powinno być o około 50% słabsze niż to, które zwykle znajduje się w większości biur.

Można zmniejszyć natężenie światła zewnętrznego, zamykając zasłony, żaluzje lub rolety, a także zmniejszyć oświetlenie wewnętrzne, stosując mniejszą liczbę żarówek lub żarówki o niższym natężeniu. Użytkownicy komputerów często uważają, że wyłączenie napowietrznych lamp fluorescencyjnych i zastąpienie ich lampami podłogowymi jest łatwiejsze dla ich oczu.

3. Minimalizuj odblaski

Zmęczenie oczu może się nasilać na skutek odbijania się światła od powierzchni, w tym od ekranu komputera. Ustaw komputer tak, aby okna nie znajdowały się ani bezpośrednio przed, ani za monitorem, lecz raczej z boku. Warto rozważyć zainstalowanie na monitorze ekranu z powłoką antyodblaskową. Jeśli nosisz okulary, zaopatrz się w powłoki antyrefleksyjne (AR) na soczewkach, aby zredukować odblaski poprzez ograniczenie ilości światła, które odbija się od przedniej i tylnej powierzchni soczewek (więcej na ten temat poniżej).

4. Zmodernizuj swój wyświetlacz

Jeśli masz w swoim monitorze ekran CRT (katodowy), rozważ jego wymianę na płaski ekran LED (diodowy) z powierzchnią antyrefleksyjną. Stare ekrany CRT mogą być główną przyczyną komputerowego zmęczenia oczu z powodu migoczących obrazów.

Dla nowego płaskiego wyświetlacza pulpitu, wybierz jeden z przekątną ekranu co najmniej 19 cali, a im wyższa rozdzielczość, tym lepiej.

5. Dostosuj ustawienia wyświetlacza, aby zwiększyć komfort pracy

Dostosowanie ustawień wyświetlacza komputera może również pomóc w zmniejszeniu obciążenia i zmęczenia oczu.

  • Jasność: Dostosuj jasność urządzenia do luminancji wokół Ciebie. Jeśli białe tło tej strony wygląda jak źródło światła, należy je przyciemnić. Jeśli jednak wydaje się ono matowe i szare, może nie zapewniać wystarczającego kontrastu, co może utrudniać czytanie.
  • Rozmiar tekstu: Dostosuj rozmiar tekstu, aby zapewnić maksymalny komfort dla oczu, szczególnie podczas czytania, edytowania lub pisania długich dokumentów. Zwiększ rozmiar, jeśli zauważysz, że mrużysz oczy, ale większy nie zawsze jest lepszy, ponieważ zbyt duży tekst może zmusić oczy do zbyt szybkiego poruszania się w przód i w tył.
  • Temperatura barwowa: Odnosi się to do spektrum światła widzialnego emitowanego przez kolorowy wyświetlacz. Światło niebieskie to światło widzialne o krótkiej długości fali, natomiast pomarańczowe i czerwone to odcienie o dłuższej długości fali. Ekspozycja na światło niebieskie pomaga zachować czujność, ale po pewnym czasie powoduje zmęczenie oczu; odcienie od żółtego do czerwonego są bardziej relaksujące i mogą być lepsze do długotrwałego oglądania, zwłaszcza w nocy. Wiele urządzeń pozwala użytkownikowi na regulację temperatury barwowej.

6. Kup okulary do komputera

Prawie 70% mieszkańców Ameryki Północnej doświadcza cyfrowego zmęczenia oczu związanego z długotrwałym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Aby zwalczyć te efekty, Berryessa Optometry zaleca cyfrowe powłoki ochronne, które działają jak tarcza, aby odciąć odblaski i filtrować niebieskie światło emanujące z ekranów cyfrowych i sztucznego światła.

Dla największego komfortu oczu, proszę poprosić Dr. Lima o okulary komputerowe na zamówienie, które posiadają delikatnie zabarwione soczewki, które filtrują niebieskie światło. Mogą one być wykonane z lub bez korekcji wzroku na receptę, z korzyścią dla osób z widzeniem 20/20 lub noszących soczewki kontaktowe, chociaż wiele osób z kontaktami faktycznie woli mieć alternatywne okulary do użytku, gdy ich soczewki stają się suche i niewygodne od przedłużonego czasu pracy na ekranie.

Berryessa Optometry może pomóc Ci wybrać z szerokiej gamy skutecznych soczewek optycznych i powłok soczewek, aby złagodzić skutki cyfrowego zmęczenia oczu.

7. Nie zapominaj o mruganiu

Podczas wpatrywania się w urządzenie cyfrowe ludzie mają tendencję do mrugania aż do 66% rzadziej, a często mrugnięcia wykonywane podczas pracy przy komputerze są tylko częściowe, które nie są tak skuteczne w utrzymaniu nawilżenia i świeżości oczu. Podjęcie świadomego wysiłku, aby mrugać więcej podczas pracy lub oglądania może zapobiec suchości i podrażnieniom.

8. Ćwicz swoje oczy

Inną przyczyną komputerowego zmęczenia oczu jest zmęczenie związane z koncentracją. Odwróć wzrok od komputera co 20 minut i patrz na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp, przez minimum 20 sekund. Ta "zasada 20-20-20" to klasyczne ćwiczenie, które rozluźnia mięśnie skupiające wzrok i zmniejsza syndrom widzenia komputerowego.

Czytaj więcej na: http://iscbreeding.pl/

20 maja 2021

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista