Miesiąc Świadomości Bezpieczeństwa UV

Lipiec jest Miesiącem Świadomości Bezpieczeństwa UV, i nic dziwnego! Wraz z nadejściem letniego słońca, ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami UV jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek.

W tym miesiącu zachęcamy osoby, które ucierpiały na skutek działania promieni UV oraz ich bliskich do dzielenia się swoimi doświadczeniami i radami. Użyj hashtagu #UVSafetyAwareness na swoich kanałach mediów społecznościowych, aby wspierać innych w swojej społeczności.

Czy wiesz, że?

Twoje oczy mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Nie tylko Twoja skóra jest zagrożona, ale także oczy. Gdy rogówka jest wystawiona na zbyt silne działanie promieniowania UV, może wystąpić stan znany jako zapalenie rogówki. Zapalenie rogówki może spowodować tymczasową utratę wzroku, często po korzystaniu z solarium lub zbyt długim przebywaniu na słońcu. Promieniowanie UV może również powodować małe narośla na białej części oka, które nazywane są pterygium i pinguecula. Mogą one powodować uczucie suchości, podrażnienia i drapania oczu.

Jeśli doświadczają Państwo któregokolwiek z tych objawów, Berryessa Optometry może pomóc.

Ekspozycja na promienie UV jest czynnikiem ryzyka dla warunków i chorób oczu. W 20% przypadków zaćmy, wzrost zaćmy został powiązany z uszkodzeniem przez promienie UV. Zaćma rozwija się, gdy normalnie przejrzysta soczewka oka staje się mętna. Promienie UVA są znanym czynnikiem ryzyka dla zwyrodnienia plamki żółtej - głównej przyczyny ślepoty u osób powyżej 65 roku życia. Zwyrodnienie plamki żółtej powstaje, gdy plamka oka, która odpowiada za wyraźne widzenie centralne, zostaje uszkodzona. Jest niezwykle ważne, aby być świadomym narażenia na promienie UV, zwłaszcza jeśli Ty lub członek Twojej rodziny znajdujecie się w tej grupie wiekowej.

uv

Czym dokładnie są promienie UV?

Być może słyszałeś o promieniach UV, ale nie wiesz, co one właściwie oznaczają. UV to skrót od ultrafioletowego światła. Jest to potencjalnie szkodliwy rodzaj promieniowania, który zazwyczaj znajduje się w lampach fluorescencyjnych i solariach. Jednak jego głównym źródłem jest słońce i jest ono niewidzialne gołym okiem, więc nawet nie czujesz go, gdy dotyka Twojej skóry lub ciała.

Dlaczego promienie UV są niebezpieczne?

Dlaczego więc są one uważane za niebezpieczne? Cóż, zbyt duża ilość dobrej rzeczy nie jest tak naprawdę dobrą rzeczą. Światło słoneczne pomaga nam wytwarzać witaminę D, która jest zdrowa. Zbyt duża ekspozycja na słońce może jednak powodować przedwczesne starzenie się skóry, oparzenia oczu, a nawet zmianę kształtu rogówki i inne poważne uszkodzenia oczu, prowadzące do problemów ze wzrokiem. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne dla młodszych osób, zwłaszcza dzieci, ponieważ soczewki dziecięce są bardziej przezroczyste i łatwiej przepuszczają promienie UV.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problemy ze wzrokiem lub cierpi na choroby oczu, możemy Ci pomóc. Dr Lim przyjmuje pacjentów z całego obszaru Berryessa w Kalifornii i może leczyć Twoje dolegliwości za pomocą wielu zaawansowanych rozwiązań. Regularne badania okulistyczne i kontrole są kluczowe dla utrzymania zdrowego wzroku, zwłaszcza w okresie letnim.

Ochrona przed promieniowaniem UV może być bardzo skuteczna

Na szczęście, dość łatwo jest chronić się przed długotrwałą ekspozycją na promienie UV. Zapoznaj się z naszymi 3 najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa przed promieniowaniem UV:

  • Załóż okulary przeciwsłoneczne

Kup parę okularów przeciwsłonecznych z 100% mocą blokowania promieni UVA i UVB. Nic mniejszego nie ochroni Twoich oczu przed szkodliwymi promieniami. Martwisz się o swój wygląd? Nie martw się, istnieje wiele wspaniałych wzorów okularów przeciwsłonecznych, więc będziesz chronić swoje oczy bez kompromisów w kwestii niesamowitego stylu. Zapytaj optometrystę, która soczewka jest dla Ciebie najlepsza.

  • Ochrona przeciwsłoneczna i jeszcze więcej ochrony przeciwsłonecznej

Matki i lekarze powtarzają to cały czas, i nie bez powodu! Używaj kremu z filtrem przed wyjściem na zewnątrz i upewnij się, że ma on dobry numer SPF (Sun Protection Factor). Jeśli przebywasz w wodzie, nakładaj go ponownie co 2 godziny. Promienie UV mogą odbijać się od wody, więc jeśli wybierasz się na basen lub plażę, podejmij dodatkowe środki ostrożności.

  • Chylę czoła przed Tobą

Chroń swoją głowę i skórę głowy za pomocą kapelusza. Najlepszym rozwiązaniem jest kapelusz z szerokim rondem, który zapewnia dobrą ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ chroni również górną część oczu, która może nie być zacieniona przez okulary przeciwsłoneczne i jest zbyt wrażliwa na działanie kremu z filtrem. Dla osób świadomych mody, istnieje nieskończona ilość stylów do wyboru, więc idź na zakupy!

Podczas tego Miesiąca Świadomości Bezpieczeństwa UV, zachęcamy Cię do podzielenia się swoimi historiami i sukcesami.

5 lipca 2021

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu