Praca przed komputerem a ochrona oczu

jak chronić oczy w biurzeOsoby, które pracują przed komputerem lub też spędzają przy nim wiele godzin, narażone są na wystąpienie tak zwanego "Zespołu Suchego Oka". Tym bardziej, jeśli używają soczewek kontaktowych, które dodatkowo ów oczy wysuszają. Nie jest to szczególnie niebezpieczne, ale z pewnością nieprzyjemne i może prowadzić do zapalenia spojówek, albo innego rodzaju infekcji. Jak zatem chronić oczy, aby zachowały zdrowie?

Dlaczego oczy się wysuszają?

Nawet najlepszy ekran LCD nie uchroni naszych oczu przed wysuszeniem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas wielogodzinnej i intensywnej pracy, gdy musimy coś zrobić szybko i z wielką dbałością o szczegóły, wpatrujemy się w ekran komputera niemal bez przerwy. Wiele osób wskazuje, że przecież oczy i tak by pracowały - oprócz snu, dzięki nim widzimy przecież świat. Dlaczego ekran komputera wysusza oczy, a świeże powietrze, czy czytanie książki nie? Wszystko to dzieje się za sprawą naturalnego procesu mrugania, które w trakcie pracy przed komputerem ulega spowolnieniu. Gdy przenosimy wzrok z ekranu na klawiaturę, nasz mózg otrzymuje sygnał, że doszło do mrugnięcia. A przecież oczy nie zostały w pełni zamknięte, zatem nie nawilżyły ich łzy - naturalny nawilżacz.

Jak chronić oczy?

Czy jest jakiś sposób, aby uchronić oczy przed wysuszeniem? Co stosować? Jeśli nosimy szkła kontaktowe, pamiętajmy, żeby dodatkowo zakrapiać oczy specjalnymi specyfikami nawilżającymi. Poleca się również stosować szkła oraz okulary naprzemiennie, to znaczy pracować w szkłach kontaktowych, a po powrocie do domu założyć okulary. Dzięki temu oczy nieco bardziej odpoczną. A jeśli nosimy jedynie okulary i nie zdecydowaliśmy się na szkła? Okulary ochronne powinny być wyposażone w powłokę antyrefleksyjną oraz antyelektrostatyczną, dzięki czemu nie tylko nie będzie się do nich lepił kurz, ale również zapewnią ochronę osobom pracującym przed starszymi monitorami, emitującymi promieniowanie, czyli CRT.

16 lipca 2015

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista