Praca w biurze wyzwaniem dla oczu

wpływ komputera na oczyGdy spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie przed monitorem komputera, w pewnym momencie uświadamiamy sobie, że okulary przeznaczone do pracy biurowej przestają być fanaberią, a stają się koniecznością. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak dobrać okulary, które codziennie zabierać będziemy do biura. Pierwszym zadaniem, jakie otwiera się przed nami jest zadbanie o to, aby wspomniane okulary pozwalały na pracę, która będzie rzeczywiście wygodna.

Niestety, biuro nie jest miejscem idealnym dla okularników, na właścicieli okularów może więc czekać przynajmniej kilka niezbyt miłych niespodzianek. Jedną z najbardziej istotnych wydaje się poziom kurzu w powietrzu, który często jest bez porównania wyższy niż ma to miejsce w innych miejscach, problemem są jednak również odblaski od pomidorów, które pogarszają jakość widzenia oraz to, że w biurze mamy do czynienia ze zwiększonym promieniowaniem elektromagnetycznym. Rozwiązaniem są w takim wypadku przede wszystkim odpowiednio dobrane szkła, warto więc koncentrować się na rozwiązaniach, dla których charakterystyczna jest obecność dodatkowych powłok. Dzięki nim możliwe staje się zadbanie o oczy, poprawie ulega przy tym przejrzystość widzenia, a odbicia się redukują. Dodatkowe powłoki są wysoko cenione również dlatego, że zmniejszają stopień, w jakim okulary przyciągają pyłki.

Nie bez znaczenia wydaje się zaś i to, że nie tylko poprawiają one komfort pracy, ale i jakość widzenia. Osoby, które pracują przy komputerze muszą liczyć się z jeszcze jednym utrudnieniem, którego znaczenia nie da się ignorować. Mamy tu do czynienia z problemem rzadszego niż zazwyczaj mrugania, a tym samym również z problemem z właściwym poziomem nawilżenia oka. W pracy dobrze jest więc posiadać specjalne krople nawilżające oczy, wskazana jest przy tym dieta bogata w witaminę A, C oraz E.

3 sierpnia 2015

Jakub Krauz

Optyk