Wskazówki, jak zrelaksować oczy

Czy bolą Cię oczy po spędzeniu znacznej ilości czasu na czytaniu, graniu w gry wideo, prowadzeniu samochodu lub wpatrywaniu się w ekran? Te intensywne wizualnie czynności mogą być czasem uciążliwe dla oczu, powodując nieprzyjemne objawy, takie jak bóle głowy i niewyraźne widzenie. Inne objawy przemęczenia oczu mogą obejmować wrażliwość na światło, ból szyi i ramion, problemy z koncentracją oraz pieczenie lub swędzenie oczu.

Na szczęście zapobieganie zespołowi bolesnego widzenia komputerowego i objawom zmęczenia oczu może być tak proste, jak wypróbowanie kilku z tych ćwiczeń oczu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cyfrowego zmęczenia oczu i odkryć najlepsze dla siebie opcje ulgi, przeczytaj ten artykuł.

Zrelaksuj swoje oczy dzięki tym technikom wspomagającym

Wiele z tych ćwiczeń jest przeznaczonych dla użytkowników komputerów. Nadwyrężenie oczu wynikające z długich jazd, czytania lub innych czynności można złagodzić, modyfikując niektóre z tych zaleceń.

Ćwiczenie z zegarem

Ćwiczenie z zegarem zmniejsza napięcie przepracowanych mięśni oczu i może pomóc uniknąć bólów głowy i oczu, wśród innych objawów. Rozpocznij ćwiczenie, wyobrażając sobie duży zegar analogowy kilka stóp przed sobą. Nie ruszaj głową i przesuwaj wzrok na wyobrażoną cyfrę 9, a następnie na wyobrażoną cyfrę 3.

Przesuwaj wzrok do przeciwległych par na zegarze - 10/4, 11/5, 12/6, i tak dalej. Przytrzymaj wzrok przez sekundę lub dwie na każdym numerze, zanim przejdziesz do następnego. Kontynuuj tę czynność przez 4-5 minut.

Zasada 20-20-20

Zasada 20-20-20 pomoże Ci uniknąć suchości oczu i zmęczenia wzroku poprzez robienie częstych przerw. Po około 20 minutach spędzonych przed ekranem lub wykonywania pracy w zbliżeniu, skup się na obiekcie oddalonym o co najmniej 20 stóp przez 20 sekund. Daje to oczom bardzo potrzebny odpoczynek i pomaga im się zrelaksować. Dostępne są również darmowe aplikacje, które wyświetlają wyskakujące przypomnienia informujące o tym, kiedy należy zmienić kierunek patrzenia.

Ergonomia ekranu

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca umieszczanie monitorów komputerowych w odległości 20-28 cali (50-70 cm) od oczu, a górna część komputera powinna znajdować się na poziomie oczu lub tuż poniżej, aby zapewnić optymalny komfort dla oczu. Filtry przeciwodblaskowe mogą zmniejszyć ilość odblasków wytwarzanych przez urządzenia cyfrowe i poprawić wrażenia podczas oglądania.

Zła postawa podczas siedzenia może również przyczynić się do nadwyrężenia oczu. Twoje krzesło powinno być ustawione tak, aby stopy leżały płasko na podłodze lub użyj podnóżka ustawionego pod kątem, aby zapewnić dodatkową wygodę.

Zoptymalizuj swoje okulary

Ponieważ zwykłe soczewki lub okulary na receptę mogą nie spełniać Twoich potrzeb wzrokowych przy długotrwałym korzystaniu z komputera, korzystne może być noszenie okularów komputerowych. Te okulary na receptę są dostosowane do Twoich potrzeb, a także redukują odblaski i blokują niebieskie światło.

29 marca 2021

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista