Historia okularów lotniczych

Lato powoli dobiega końca, a czas powrotu do zajęć jest bliski. Więc, dlaczego nie ułatwić rzeczy z trochę zabawy American History 101. Dzisiejszy temat: Okulary lotników. To, co zaczęło się jako okulary ochronne dla pilotów, ewoluowało przez lata w ponadczasowy styl. Przeczytaj poniżej, aby poznać historię okularów przeciwsłonecznych aviatorów.

Źródło obrazu: Randolph

Pochodzenie lotnika

Na początku XX wieku, piloci zaczęli testować granice lotu i latać dwupłatowcami na dużych wysokościach. Aby chronić swoje oczy przed niską temperaturą powietrza (która mogła sięgać nawet 70°F), nosili okulary wyłożone futrem. Kiedy pilot Shorty Schroeder leciał swoim samolotem na wysokości 33 000 stóp, jego gogle zaparowały. Aby widzieć, musiał je zdjąć. W ciągu kilku minut jego oczy zamarzły.

John A Macready, pilot U.S. Air Service i instruktor lotnictwa armii był wstrząśnięty, kiedy pomógł swojemu przyjacielowi wyjść z samolotu i zobaczył, co stało się z jego oczami. To właśnie ten moment zainspirował Macready'ego do podjęcia współpracy z firmą Bausch & Lomb w celu zaprojektowania okularów przeciwodblaskowych, specjalnie dostosowanych do ochrony oczu pilotów przed ekstremalnymi temperaturami i promieniami słonecznymi.

Źródło obrazu: Pinterest

Okulary antyodblaskowe dla pilotów

W latach 30-tych XX wieku, pierwsza iteracja lotników została wynaleziona przez Bausch & Lomb. Posiadały one pozłacaną ramę drucianą z soczewkami w kształcie gogli wykonanymi z zielonego szkła mineralnego, które filtrowały zarówno promienie ultrafioletowe, jak i podczerwone. Ze względu na ich zdolność do zakazywania promieni słonecznych, Ray Ban stał się oddziałem Bausch & Lomb poświęconym nowemu zabezpieczeniu oczu Anti-Glare. Te nowe okulary wkrótce stały się znane jako lotniki, ponieważ były noszone przez pilotów lotnictwa e Air Corp.

Źródło obrazu: Murray i Haggerty

Zdjęcie, które uczyniło ten styl ikonicznym

Podczas II wojny światowej, aviatory zostały zaadoptowane przez wojsko amerykańskie. W 1940 roku generał Douglas MacArthur został sfotografowany podczas lądowania na plaży na Filipinach w okularach przeciwsłonecznych typu aviator. Z powodu tego kultowego zdjęcia, popyt na okulary przeciwsłoneczne aviator w Stanach Zjednoczonych zaczął stale rosnąć. W rzeczywistości firma Bausch & Lomb zadedykowała później linię okularów przeciwsłonecznych generałowi Douglasowi w późnych latach 80.

Źródło zdjęć: Ed i Sarna

Popkultura przyjmuje lotniki

W latach 50-tych lotniki przeszły z funkcji do mody, kiedy gwiazdy takie jak Marlon Brando zaczęły je nosić publicznie jako wyraz stylu. Nagle z okularów wojskowych stały się uosobieniem fajnego, modnego stylu życia. Aby nadążyć za popytem, firmy zaczęły produkować unowocześnioną wersję wojskową w nowych stylach i kolorach soczewek.

Popularność lotników, zwłaszcza wśród gwiazd i muzyków, trwała przez lata 60. i 70., kiedy to detale z dżetów i delikatniejsze kolory soczewek zaczęły pojawiać się u kobiet. W latach 80. lotnicy naprawdę umocnili swoje miejsce w klasycznej kulturze amerykańskiej. W filmie z 1986 roku Top Gun, Tom Cruise założył wojskowe lotniki i sprzedaż klasycznego stylu Ray-Ban wzrosła o 40 procent.

Wybierz swoje idealne lotniki

Dziś lotniki pozostają podstawą popkultury i nadal są częścią przemysłu modowego. Ich design ewoluował i obejmuje żywe kolory, octanowe oprawki, wariacje na temat tradycyjnych metalowych oprawek i oczywiście mnóstwo stylu. Sklep Zenni oferuje modny wybór okulary inspirowane lotnictwem i okulary przeciwsłoneczne.

24 stycznia 2023

Dr Barbara Raczek

Dyrektor Instytutu