Percepcja głębi, co to dokładnie jest?

Jasne, wszyscy jesteśmy zaznajomieni z 3D, zwłaszcza jeśli chodzi o filmy i niesamowite efekty specjalne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak twoje oczy są w stanie zobaczyć trzy wymiary na co dzień? To się nazywa percepcja głębi - kiedy mózg przetwarza różne obrazy z każdego oka i łączy je w jeden obraz 3D, dzięki czemu możesz dokładnie dostrzec, jak daleko od Ciebie znajdują się ludzie lub przedmioty.

Aby mieć percepcję głębi, musisz mieć widzenie obuoczne, znane również jako stereopsja. Jeśli ktoś nie ma stereopsji, jest zmuszony polegać na innych wskazówkach wizualnych, aby ocenić głębię. W rezultacie, ich postrzeganie głębokości jest mniej dokładne.

Jak sprawdzić swoją percepcję głębokości

Istnieją proste sposoby, aby sprawdzić się w domu i określić, czy masz w pełni funkcjonalną percepcję głębi. Na początek spójrz na poniższy obrazek przedstawiający piłkę baseballową.

Teraz trzymaj w górze jeden palec, około sześciu cali od twarzy, przed obrazem. Skoncentruj oczy na piłce baseballowej, a zaczniesz widzieć dwa nieco przezroczyste obrazy swojego palca po obu stronach piłki.

Następnie skup oczy na swoim palcu. Zobaczysz dwa nieco przezroczyste obrazy piłki baseballowej po obu stronach palca. To wskazuje na dobrą percepcję głębi.

Następnie przetestuj dominację oczu, trzymając palec przed obrazem piłki baseballowej. Skup się na obrazie i zamknij lewe oko. Twój palec powinien pojawić się na lewo od piłki baseballowej.

Następnie otwórz lewe oko i zamknij prawe. Twój palec będzie wydawał się przeskakiwać na prawo od piłki baseballowej. Oznacza to, że masz funkcjonalne widzenie obuoczne (znane również jako widzenie stereoskopowe).

Poniżej znajdują się oznaki, że możesz mieć wadliwe postrzeganie głębi:

  • Widzisz swój palec lepiej po jednej stronie niż po drugiej.
  • Widok palca jest większy przy pomocy jednego oka niż przy pomocy drugiego.
  • Przy zamkniętym jednym oku obraz palca pojawia się tuż nad daszkiem, natomiast przy drugim oku obraz palca jest daleko w lewo lub w prawo.
  • Możesz zobaczyć tylko jeden obraz swojego palca.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, zalecamy umówienie się na badanie wzroku u okulisty, aby sprawdzić, czy Twoja wizja może ulec poprawie.

Częste przyczyny problemów z postrzeganiem głębi

Szereg warunków może wpływać na postrzeganie głębi i powodować problemy. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne są bardziej poważne, więc zawsze warto skontaktować się z lekarzem, jeśli doświadczasz problemów.

  • Zez- stan, w którym oczy nie są ustawione prawidłowo i skierowane w różnych kierunkach. Może to również powodować podwójne widzenie.
  • Niewyraźne widzenie- Niewyraźne widzenie w jednym lub obu oczach może zmienić obraz wysyłany do mózgu i upośledzić proces konwergencji. Niewyraźne widzenie jest częstym objawem kilku chorób oczu, takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność i zaćma.
  • Amblyopia- Powszechnie nazywana "leniwym okiem", choroba ta występuje, gdy widzenie, nawet przy pełnej korekcji okularami, jest ograniczone w jednym lub obu oczach. Niektóre częste przyczyny amblyopii to zez (patrz wyżej), błędy refrakcji i niezdolność jednego oka do skupienia się tak samo jak drugiego.
  • Uraz oka - Uraz oka, lub posiadanie jednego oka, może obniżyć jakość postrzegania głębi. Wiele osób z jednym sprawnym okiem uczy się oceniać percepcję głębi za pomocą innych sygnałów zwanych monokularnymi wskazówkami.

Jak poprawić postrzeganie głębi

Jednym z łatwych sposobów na poprawę postrzegania głębi jest noszenie okularów na receptę. Jeśli jednak Twoja percepcja głębi jest nadal wyłączona, nawet przy użyciu soczewek korekcyjnych, możesz spróbować zabiegów terapii widzenia.

Istnieją również ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu, aby poprawić swoją percepcję głębi. Przed ustaleniem planu na własną rękę, zawsze zalecamy, aby najpierw skonsultować się z optometrystą, który będzie w stanie określić najlepszy sposób, aby zapewnić, że Twoja percepcja głębi działa w najlepszy możliwy sposób.

19 lutego 2023

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista