Czy flawery i błyski są niebezpieczne?

Prawdopodobnie doświadczyłeś sporadycznych wizualnych "floaterów" lub błysków i zastanawiałeś się, czym one są i czy są powodem do niepokoju. Wyglądają one jak drobne linie, kształty, cienie lub plamki, które wydają się dryfować w polu widzenia. Częściej niż rzadziej, widzenie soczewek jest normalnym zjawiskiem i nie wskazuje na problem ze zdrowiem oczu lub wzroku. Jednakże, gdy pływaki stają się częstsze i towarzyszą im błyski światła, może to wskazywać na poważniejszy problem. Błyski w oku przypominają przypominające gwiazdy plamki lub pasma światła, które albo migają, albo migoczą w polu widzenia. Mogą to być pojedyncze błyski w jednej strefie wzroku lub kilka błysków na większym obszarze. Błyski mogą być czasem przeoczone, ponieważ najczęściej pojawiają się z boku lub na peryferiach pola widzenia.

Co powoduje powstawanie pływaków?

Szklistka w oku to przezroczysty żel, który wypełnia większą część gałki ocznej i przypomina surowe białko jajka. Wewnątrz ciała szklistego znajdują się małe grudki białka, które dryfują i poruszają się wraz z ruchem gałek ocznych. Kiedy te małe grudki białka rzucają cienie na siatkówkę - wrażliwą na światło wyściółkę z tyłu oka - cienie te pojawiają się jako pływające plamki. Z wiekiem szklistka kurczy się, tworząc więcej pasm białka. Z tego powodu pojawienie się pływaczy może się z czasem nasilać. Pływaki występują częściej u krótkowidzów i diabetyków, a także częściej pojawiają się po operacji zaćmy lub urazie oka. Jeśli widzenie pływaków staje się uciążliwe, spróbuj poruszać oczami w górę i w dół lub z boku na bok, aby delikatnie przenieść pływaki z dala od pola widzenia.

Co powoduje błyski?

Błyski powstają w wyniku poruszania lub szarpania komórek nerwowych siatkówki. Ponieważ ciało szkliste kurczy się z czasem, może ono pociągać za siatkówkę, powodując "widzenie gwiazd" lub rozbłysków światła. Proces oddzielania się ciała szklistego od siatkówki nazywany jest "tylnym odłączeniem ciała szklistego" (PVD) i zazwyczaj nie jest niebezpieczny. W około 16% przypadków PVD powoduje drobne rozdarcia w siatkówce, które mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki - stanu zagrażającego wzrokowi, który powoduje nieodwracalną ślepotę, jeśli nie jest leczony. Inne możliwe przyczyny powstawania błysków to uraz oka lub migrenowe bóle głowy. Kiedy należy skontaktować się z optykiem w sprawie pływaków Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty w pobliżu miejsca zamieszkania w celu uzyskania doraźnej opieki okulistycznej. Symptomy, których nie należy ignorować Nagły początek pływaków, którym towarzyszą błyski (mogą mieć dowolny kształt lub rozmiar) Wzrost liczby pływaków, któremu towarzyszy zaciemnienie jednej strony pola widzenia Cienie w widzeniu peryferyjnym Za każdym razem, gdy widoczne są błyski W wielu przypadkach widzenie pływaków nie jest powodem do niepokoju; jednakże powyższe objawy mogą wskazywać na odwarstwienie siatkówki, które, jeśli nie jest leczone, może spowodować trwałą utratę wzroku lub nawet ślepotę. Jeśli recepcjoniści odbiorą telefon i usłyszą, że głównym powodem do niepokoju są łzy lub błyski, postarają się umówić na wizytę w ciągu 24 godzin. Oczekuj, że źrenice zostaną rozszerzone podczas badania oczu, aby okulista mógł naprawdę dobrze przyjrzeć się obwodowej siatkówce w celu zdiagnozowania lub wykluczenia przedarcia siatkówki lub innego poważnego schorzenia, w przeciwieństwie do niezagrażającego wzrokowi schorzenia, takiego jak niepowikłane tylne odłączenie ciała szklistego (dość powszechne) lub migrena oczna.

25 lutego 2021

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista