Miesiąc Wiedzy o Zaćmie

Czerwiec jest Miesiącem Świadomości Zaćmy. W tym ważnym okresie, osoby żyjące z zaćmą (oraz ich bliscy) są zachęcani do rozmowy o swoich osobistych doświadczeniach poprzez przekazywanie sobie nawzajem pomocnych informacji oraz dzielenie się swoją wiedzą i radami. Używaj hashtagu #CataractAwarenessMonth na swoich kanałach mediów społecznościowych, aby zachęcać i wspierać innych.

Czy wiesz, że ponad 24 miliony Amerykanów ma zaćmę? Ponad 3,5 miliona Kanadyjczyków jest niewidomych z powodu zaćmy, co czyni ją jednym z najczęstszych - i najpoważniejszych - schorzeń oczu w dzisiejszych czasach. Dr Lim leczy pacjentów z zaćmą z całego Berryessa w Kalifornii za pomocą najnowszych i najskuteczniejszych metod pielęgnacji oczu.

Przy milionach ludzi żyjących z tym schorzeniem, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, aby podnieść świadomość na temat tego poważnego schorzenia.

Co to jest zaćma?

Czym więc dokładnie jest zaćma?

Soczewka oka jest normalnie przejrzysta, co pozwala widzieć rzeczy wyraźnie i z zachowaniem ostrości szczegółów. Z czasem soczewka może stać się mętna, powodując nieostre widzenie. To tak, jakbyś patrzył przez brudną szybę i nie mógł zobaczyć, co jest na zewnątrz. Takie zmętnienie soczewki nazywane jest zaćmą i może dotyczyć jednego lub obu oczu.

Co powoduje zaćmę?

zaćma

Najczęstszą przyczyną zaćmy jest starzenie się. Soczewka Twojego oka zawiera wodę i białka. Z wiekiem białka te mogą się zlepiać, a gdy tak się dzieje, normalnie przejrzysta soczewka staje się mętna.

Czy wiesz, że niektóre rodzaje poważnych operacji oczu i infekcji mogą wywołać zaćmę? Inne problemy, które mogą prowadzić do zaćmy to wrodzone wady wrodzone, urazy oka, choroby, a nawet różnego rodzaju leki. Jeśli już rozwinęła się u Ciebie zaćma, zachowaj ostrożność podczas wychodzenia na zewnątrz. Promienie UV pochodzące ze słońca mogą spowodować szybszy rozwój zaćmy.

Jak mogę zmniejszyć swoje ryzyko wystąpienia zaćmy?

Pewne czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy. Należą do nich zazwyczaj:

  • Cukrzyca
  • Nadmierne spożycie alkoholu
  • Historia rodzinna i medyczna
  • Leki
  • Otyłość
  • Palenie tytoniu
  • Ekspozycja na promienie UV

Aby obniżyć ryzyko zachorowania na zaćmę, należy ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie, rozpocząć program ćwiczeń fizycznych, spożywać produkty bogate w witaminę A i C oraz nosić okulary przeciwsłoneczne blokujące 100% promieni UV.

Powszechne objawy zaćmy

Jeśli masz zaćmę, możesz doświadczać pewnych typowych objawów, takich jak

  • Niewyraźne widzenie
  • Kolory, które wcześniej były jasne, teraz wydają się niewyraźne
  • podwójne widzenie
  • Odblaski spowodowane naturalnym światłem słonecznym lub światłem sztucznym, takim jak żarówki i lampy
  • Halos wokół świateł
  • Problemy z widzeniem nocnym
  • Wrażliwość na światło

Jeśli Ty lub członek Twojej rodziny zauważycie któryś z tych objawów, natychmiast porozmawiaj z Dr. Limem. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym szybciej będziemy mogli pomóc Ci odzyskać wyraźne widzenie.

Radzenie sobie z zaćmą

Jeśli doświadczasz problemów z widzeniem spowodowanych zaćmą, jest nadzieja. Jeśli masz łagodny przypadek, połączenie innej recepty na okulary i lepszego oświetlenia w domu, biurze lub innym środowisku może poprawić Twoje widzenie. W bardziej zaawansowanych przypadkach optometrysta prawdopodobnie zaleci operację zaćmy w celu usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej przezroczystą.

Czy potrzebna jest operacja zaćmy?

Operacja zaćmy jest jedną z najczęściej wykonywanych obecnie procedur. Amerykańska Akademia Okulistyki szacuje, że każdego roku zabiegowi temu poddaje się 2 miliony osób.

Podczas zabiegu lekarz delikatnie usuwa zaćmę z oka i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (tzw. IOL). Ponieważ jest to zabieg powszechny, operacja zaćmy jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub w gabinecie okulisty. Nie ma potrzeby pobytu w szpitalu i zazwyczaj można powrócić do normalnej aktywności w ciągu zaledwie kilku dni.

Więcej na: http://iscbreeding.pl/

21 czerwca 2021

Jakub Krauz

Optyk