Praca przy komputerze a zdrowie naszych oczu

uciążliwa praca przy komputerzePraca przy komputerze wiąże się z ciągłym wytężaniem wzroku. Wymaga mocnych mięśni, aby oczy poradziły sobie z ciągłym przenoszeniem wzroku z monitora na klawiaturę i odwrotnie. Częstokroć oczy są po prostu przeciążone - szczególnie, jeśli pracujemy w ten sposób codziennie i to po kilka godzin. Niezmiernie istotne jest zatem dołożenie wszelkich starań, aby nasze oczy jak najdłużej mogły cieszyć się zdrowiem. Wszelkie uszkodzenia mogą nie tylko być uciążliwe dla naszej codzienności, lecz w szczególnych przypadkach nawet uniemożliwić wykonywanie dalszej pracy - na przykład po urazach, czy po operacjach, gdy oczy są szczególnie wrażliwe. Aby zapewnić im zdrowie należy pamiętać o ich ochronie codziennie oraz regularnie robić sobie przerwy i dbać o nawilżenie oczu.

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju okulary ochronne - idealne dla ludzi, którzy spędzają sporo czasu przed ekranem komputera. To okulary wyposażone w specjalne filtry ochronne. Naniesione na szkła powłoki chronią nasze oczy przed negatywnym wpływem światła płynącego z ekranu komputera oraz promieniowaniem, jakie wydziela (szczególnie monitory starsze). Dlatego też okulary ochronne powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną oraz antyelektrostatyczną. Istnieją w wielu wersjach - także dla tych osób, które ukończyły już 40 lat i prócz ochrony przed refleksami oraz kurzem, muszą posiadać szkła progresywne, umożliwiające im wyraźne widzenie obszarów zarówno oddalonych, jak i tych umieszczonych blisko (wraz z wiekiem zdolność taka ulega osłabieniu).

wrażliwe oczyNie wszyscy wiedzą, że obowiązek dostarczenia pracownikom podobnych okularów ochronnych spoczywa na pracodawcy. Zgodnie z par. 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973), pracodawca musi zadbać o wzrok pacjenta i dostarczyć mu takie okulary, które zostaną zalecone przez specjalistę - jeśli tylko uzna on je za konieczne. Okulary tego typu muszą być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta, ponieważ konieczne jest uwzględnienie jego wady wzroku, wieku i warunków w jakich pracuje.

20 lipca 2015

Jakub Krauz

Optyk