Wpływ komputera na nasze oczy

zmęczenie oczu przy komputerzeNie da się obecnie nie korzystać z komputerów. Wielu ludzi jest od nich uzależnionych, ale część po prostu wykonuje na komputerze swoją pracę. Wówczas nie zawsze ma się chwilę na odpoczynek - na wstanie z krzesła, spojrzenie w dal, czy wykonanie kilku ćwiczeń rozluźniających ciało, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe (chociaż powinno się to robić). Komputer źle wpływa na wiele części ludzkiego ciała - między innymi na plecy, czy kark. Jednakże - jak twierdzą specjaliści - spowodowany długotrwałym siedzeniem ból minie, jeśli damy sobie nieco czasu na odpoczynek.

Tymczasem nasz wzrok może się naprawdę bardzo pogorszyć, jeśli nie będziemy o niego właściwie dbać. Jak chronić oczy, gdy spędzamy dużo czasu przed komputerem? Niezwykle ważne jest używanie okularów! Ale nie takich zwyczajnych, lecz posiadających specjalną powłokę antyrefleksyjną. Powłoka ta odbija emitowane przez ekran odblaski, które powodują, że nasze oczy muszą wykonać cięższą pracę, aby dostrzec wyraźnie obraz na monitorze (nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy) i w konsekwencji wywołują ich szybkie zmęczenie oraz osłabienie.  

Oczy również bardzo szybko się wysuszają. Jednakże standardowe powłoki antyrefleksyjne nie działają na jeden szkodliwy dla zdrowia człowieka typ światła - światło niebieskie. Emitowane jest ono również przez słońce, a zatem można je uznać za naturalne. Jednakże nie wpatrujemy się przecież przez wiele godzin w tarczę słoneczną - ośleplibyśmy! Tymczasem wpatrujemy się intensywnie w ekran komputera i czynimy tak przez wiele godzin, codziennie. Od 75 do 90% wszystkich pracowników biurowych uskarża się na problemy z oczami. Nie zawsze można uchronić się przed spędzaniem dużej ilości czasu przed ekranem komputera, jednak sama świadomość zagrożeń może zmienić nasze podejście i dbałość o oczy. Na szczęście na runku od kilku lat dostępne są soczewki okularowe ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, które chronią nasz wzrok przed niezwykle szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez monitory, smartphony itp.

24 lipca 2015

Dr Piotr Pietrucha

Lekarz okulista